Dzisiaj obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w Polsce demokratyczne wybory samorządowe.  Obchodzony  dziś Dzień Samorządu Terytorialnego to niewątpliwie jedno z najważniejszych w naszym kraju świąt wolności i demokracji.

Głosowanie z 27 maja 1990 r. zapoczątkowało kluczową reformę funkcjonowania państwa, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej.  To wtedy dokonało się wyodrębnienie nowych wspólnot samorządowych, którym przekazano kompetencje do realizacji zadań ważnych dla lokalnych społeczności.  Rozpoczął się wówczas proces gruntownej przebudowy Rzeczpospolitej Polskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 27 maja świętują samorządowcy, pracownicy administracji publicznej, urzędów i jednostek podległych, a także służb.

Shares

Więcej informacji...

Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od

Edukacja i integracja w Polskim Parku Narodowym

Dnia 16 września 2022 uczniowie z klasy trzeciej Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce do Polskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała charakter zarówno

Uciekał przed policjantami, bo nie miał uprawnie

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna w miejscowości Rozkopaczew przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.