Kąkolewnica. Uczczono pamięć bohaterów zamordowanych w „Małym Katyniu”

Tradycyjnie w drugą niedzielę czerwca na Uroczysku Baran w Kąkolewnicy, w miejscu polskiego męczeństwa, które przez mieszkańców nazywane jest ,,małym Katyniem”, odbyły się uroczystości upamiętniające heroizm i bohaterstwo pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Batalionów Chłopskich oraz cywilów.

To miejsce jest jednym z tych na terenie województwa lubelskiego, które zapisały się krwawo na kartach historii. W końcowych miesiącach II wojny światowej w Kąkolewnicy Sowieci wraz z polskimi kolaborantami rozpoczęli niewypowiedzianą wojnę najwierniejszym synom naszej Ojczyzny. Źródła historyczne podają, że w latach 1944-45 strzałem w tył głowy zostało zamordowanych około 1800 osób. Egzekucji dokonywało radzieckie NKWD oraz żołnierze Informacji Wojskowej Ludowego Wojska Polskiego.

„… Przez lata – władzy komunistycznej – zbrodnię popełnioną na żołnierzach polskich formacji niepodległościowych oraz ludności cywilnej otoczono zmową milczenia i pajęczyną kłamstw. Jednak prawda zachowała się dzięki świadkom, tej tragedii … Jako Polacy mamy moralny obowiązek pamiętać o wszystkich tych, którzy o niepodległość Polski walczyli w szeregach Wojska Polskiego na różnych jej frontach, w organizacjach i ruchu oporu, cierpieli w jarzmie okupacji i obozach koncentracyjnych, w więzieniach oraz na wygnaniu… Nigdy nie możemy zapomnieć o cierpieniach zgładzonych w tym miejscu rodaków, o ich patriotyzmie i wierności Ojczyźnie…” – napisała w liście skierowanym do uczestników uroczystości starosta Ewa Zybała.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. która celebrował ordynariusz diecezji siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda. Po liturgii odczytany został, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową. Następnie wieńce pod ołtarzem-pomnikiem złożyły delegacje władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych. W imieniu władz powiatu lubartowskiego wiązankę złożył Jarosław Budka – członek zarządu powiatu. Niedzielne wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rodzin pomordowanych, władz państwowych (z dr Marcinem Romanowskim – wiceministrem sprawiedliwości – na czele), wojewódzkich i lokalnych, poczty sztandarowe, mieszkańców gminy i powiatu oraz uczestników rajdu „Podlaski Dukt Jana Kołkowicza”(redaktora niezłomnego, którego misją było utrwalenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych). Po części oficjalnej odbył się koncert i piknik patriotyczny. Uroczystość prowadziła przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów, dr Anna Jeleszuk.
Źródło: Powiat Lubartowski

Shares

Więcej informacji...

Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od

Edukacja i integracja w Polskim Parku Narodowym

Dnia 16 września 2022 uczniowie z klasy trzeciej Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce do Polskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała charakter zarówno

Uciekał przed policjantami, bo nie miał uprawnie

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna w miejscowości Rozkopaczew przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.