„Ślady Niepodległości Firlej 2022”

Lubartowscy policjanci wezmą udział w realizacji projektu pod nazwą „Ślady Niepodległości Firlej 2022”. Na ścianie Szkoły Podstawowej imieniem Janusza Korczaka w Firleju powstanie mural. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 10 czerwca o godzinie 10.00. Zapraszamy!

Projekt, to wielokulturowe działania skierowane do wszystkich grup wiekowych mające wzmacniać poczucie wspólnoty lokalnej w oparciu o polską tradycję i wartości: wolność, patriotyzm, solidarność i godność. Wiele elementów składowych projektu tworzy wspólną całość i nawiązuje do wydarzeń historycznych sprzed stu lat. Wtedy Marszałek Józef Piłsudski, 14 sierpnia 1920 roku, odbierał w Firleju defiladę 21 Dywizji Piechoty Górskiej, maszerującej wspomóc wojska polskie w Bitwie Warszawskiej oraz odnosi się do walk 27WDPAK rozegranej na terenie Gminy Firlej. Mural, to tylko jedno z działań, które zostały zaprojektowane w przedsięwzięciu.

Ponadto w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  odbędą się dwie wystawy. Pierwsza to „Wystawa mundurów, broni białej i palnej”, która ma przedstawić tradycję oręża polskich jednostek wojskowych z okresu międzywojnia, II wojny światowej. Będzie można zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy polskich (broń, mundury, odznaczenia, medale oraz tradycje poszczególnych jednostek wojskowych). Każdy z eksponatów będzie można wziąć do ręki lub zrobić sobie zdjęcie.

Druga to wystawa fotograficzna „Miejsca Pamięci Gminy Firlej”. Zaprezentowane zostaną  wielkoformatowe fotografie kilkunastu miejsc pamięci znajdujących się na terenie Gminy Firlej.

W przedsięwzięciu wezmą także udział lubartowscy policjanci, którzy zapoznają najmłodszych z zawodem policjanta. Odbędzie się prezentacja umundurowania policyjnego, wyposażenia  oznakowanego radiowozu a także krótka pogadanka na temat bezpieczeństwa w związku z nadchodzącymi wakacjami.

Projekt realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju w partnerstwie ze: Stowarzyszeniem Rekonstruktorów i Zbieraczy Broni Palnej oraz Militariów, Społeczną Szkołą Muzyczną w Lubartowie, Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Firleju, Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Woli Skromowskiej, Kołem Historycznym Armii Krajowej, Stowarzyszeniem „ToMyRazem”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Źródło: Policja.pl

Shares

Więcej informacji...

Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od

Edukacja i integracja w Polskim Parku Narodowym

Dnia 16 września 2022 uczniowie z klasy trzeciej Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce do Polskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała charakter zarówno

Uciekał przed policjantami, bo nie miał uprawnie

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna w miejscowości Rozkopaczew przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.