Spotkanie z żołnierzem Armii Krajowej

18 maja br. zorganizowane zostało przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego spotkanie online z pochodzącym z Lubartowa Kombatantem Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – ppor. Włodzimierzem Korsakiem ps. „Dragon”.

Bohater spotkania był łącznikiem w Armii Krajowej w Lublinie. Po wojnie walczył w Pogotowiu Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW) w mieście Lublin. Wraz z oddziałem zorganizował i przeprowadził akcje ekspropriacyjne na wszystkie komunistyczne banki i większe kasy na terenie miasta Lublin, zdobywając środki do walki o niepodległość Polski z okupantem sowieckim. Włodzimierz Korsak w czasie okupacji niemieckiej pomógł rodzinie żydowskiej uciec z getta w Lublinie, dzięki czemu ta rodzina przeżyła wojnę. W późniejszych latach, kiedy został aresztowany, dzięki osobistemu wstawiennictwu uratowanego Żyda, który był dyrektorem więziennictwa za okupacji sowieckiej, został zwolniony wcześniej warunkowo z więzienia.W spotkaniu uczestniczyli a jednocześnie reprezentowali Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej uczniowie z klasy 1TR pod opieką nauczyciela historii p. Ewy Dziadko.
https://link.freshmail.direct/c/xdebjagv7z/d45zeym8mj – link do biografii bohatera.

Shares

Więcej informacji...

Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od

Edukacja i integracja w Polskim Parku Narodowym

Dnia 16 września 2022 uczniowie z klasy trzeciej Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik handlowiec uczestniczyli w wycieczce do Polskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała charakter zarówno

Uciekał przed policjantami, bo nie miał uprawnie

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna w miejscowości Rozkopaczew przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.